שחרור הרסן באישור תכניות בנייה במזרח ירושלים

26/01/2017
שחרור הרסן באישור תכניות בנייה במזרח ירושלים
אחת התוצאות הצפויות של הרוח הנושבת מהבית הלבן תחת נשיאותו של טראמפ ביחס לסכסוך הישראלי-פלסטיני היא שחרור הרסן המסוים שעמד בפני קידום פרוע של תכניות בניה במזרח ירושלים. ברוח זו, הצהיר רה"מ נתניהו כי בכוונתו להסיר את ההגבלות המדיניות על קידום תכניות בניה בעיר אמנם, בתקופת כהונתו של הנשיא אובמה ישראל קידמה תכניות בניה בהיקפים גדולים ביותר, אולם מאז כישלון שיחות קרי חלה האטה ניכרת באישור תכניות ושיווק מכרזים, לצד מימוש בניה נרחבת באזורים רבים על בסיס תכניות שכבר אושרו.
                                          
להלן פירוט תכניות שעד היום נעצר קידומן משך שנים ועלולה להיות להן השפעה הרסנית על האפשרות בעתיד למימושו של פתרון שתי המדינות, על כינונה של בירה פלסטינית בירושלים ועל שמירת רצף פלסטיני בין ירושלים לבין הגדה (פירוט התכניות יבוא על פי הסטטוס שלהן בהליכי האישור בצירוף השלכותיהן. מהתכנית המתקדמת והחשובה ביותר בהליכי התכנון והלאה):
 
  1. גבעת המטוס א (תכנית 14295) – תכנית ליצירת שכונה ישראלית חדשה מעבר לקו הירוק בירושלים, לראשונה מאז בניית שכונת הר חומה. התכנית היא בהיקף של 2,600 יחידות דיור. בניית השכונה החדשה ממזרח לבית צפאפא כמעט ותשלים את יצירתו של רצף ישראלי בנוי (מהר חומה, דרך גבעת המטוס ועד לגילה) לאורך הגבול הדרומי של מזרח ירושלים תוך ניתוקה מבית לחם ודרום הגדה. כמו כן בניית השכונה תהפוך את שכונת בי...המשך קריאה