שנת 2018: ירושלים המזרחית תחת מדיניות ישראל - "ירושלים הגדולה" ומרחב פלסטיני מבותר

04/02/2019

שנת 2018 נפתחה בסמוך להודעתו של נשיא ארצות הברית טראמפ (דצמבר 2017) על העברת שגרירות ארצות הברית לירושלים. בנימוקיו להחלטה טען הנשיא טראמפ שההכרה האמריקאית בריבונות ישראלית בירושלים היא לא יותר מ"הכרה במציאות הקיימת" ואינה קובעת דבר לגבי גבולותיה העתידיים של העיר. אולם בפועל להחלטה יש משמעות מרחיקת לכת והיא מהווה סטייה בוטה מהעמדה העקבית של ארצות הברית המגובה על ידי הקהילה הבינלאומית כולה, שלא להכיר בריבונות ישראלית בירושלים שלא במסגרת הסדר מוסכם בין ישראל לפלסטינים. מהלך זה נעשה לגולת הכותרת של הרוח הגבית שהממשל האמריקאי הנוכחי מעניק לסדרה של מהלכים חד צדדיים מצידה של ישראל לשינוי גבולותיה של ירושלים ולביסוס שליטתה על שני חלקי העיר.
גורמים ישראלים – מראש עיריית ירושלים ועד לראש הממשלה – הגיבו בהתלהבות על העברת השגרירות האמריקאית לירושלים. לעומת זאת, ההחלטה הביאה לקרע ביחסי ארה"ב והרשות הפלסטינית ולמשבר אמון חריף ביניהן שמטיל צל כבד על האפשרות לחידוש המשא ומתן המדיני.
בעקבות העברת השגרירות האמריקאית, העבירה גם גואטמלה את השגרירות שלה לירושלים, ובהמשך השנה הודיעו אוסטרליה, צ'כיה וברזיל שיבחנו גם הן את האפשרות להעברת השגרירויות שלהן לעיר. עם זאת, שתי הראשונות הדגישו כי הכרתן בירושלים כבירת ישראל מוגבלת למערב ירושלים בלבד.
במחצית השניה של השנה הודיע הממשל האמריקאי על הפסקת המימון לאונר"א[1]. צעד זה עלה בקנה אחד עם תכניותיו של ראש הממשלה נתניהו להביא לסגירת מוסדות אונר"א במסגרת מאמציו לעקר מתוכן את סוגיות היסוד של הסכסוך הישראלי פלסטיני, החל ממעמד ירושלים וגבולותיה ועד לנושא הפליטים. על רקע מהלכים אלה, הכריז ראש עיריית ירושלים היוצא ברקת על כוונתו לסגור את  מוסדות אונר"א בירושלים. תמיכתו של  ברקת  במאמצי של ראש הממשלה היתה על רקע קמפיין הבחירות שלו לרשימת הליכוד לכנסת.   
בחודש אוקטובר הודיע הממשל האמריקאי על סגירת הקונסוליה האמריקאית במזרח ירושלים המשמשת כנציגות האמריקאית הרשמית לרשות הפלסטינית, כולל עזה ומזרח ירושלים. הממשל האמריקאי הודיע כי תחומי הפעילות של הקונסוליה יוכפפו החל מינואר 2019 לשגרירות האמריקאית בירושלים. בכך החריף טראמפ את הפגיעה במעמדם הפוליטי המובחן של השטחים והמוסדות הייצוגיים הפלסטיניים (כולל מזרח ירושלים), שההכרה בהם היא ...המשך קריאה