לאסור את מעבר מצעד הדגלים ברובע המוסלמי ובאזור שער שכם

27/04/2023

מסמך זה מוצג למען הערכה ראויה של משמעות אישורו של מעבר מצעד דגלים ביום ירושלים ברובע המוסלמי בעיר העתיקה בירושלים, דרך שער שכם וסביבותיו. יום ירושלים חל השנה באופן רשמי ביום שישי, ונראה כי המצעד יתקיים ביום חמישי שלפני, ה-18/5/23.

קיים חשש ממשי שבתפקידו כשר לביטחון לאומי, יבקש השר בן גביר, שנהג להוביל בעבר קבוצות מסיתות בעת המצעד, להמשיך ולקיים את מצעד הדגלים באופן שנהג בשנים עברו, ואף חמור מכך.

I.מצעד הדגלים  - מצעד של הסתה, גזענות ואלימותבמהלך המצעד המתקיים ביום ירושלים עוברים כ-50,000 צועדים דרך שער שכם. ברובע המוסלמי מתגוררים כ-30,000 תושבים פלסטינים.

כפי שמוכיח תיעוד רב שנים, המצעד אינו חגיגה לחופש הביטוי, אלא 'חגיגה' להסתה, לגזענות, לאלימות, ולרמיסה של זכויות התושבים ובעלי עסקים פלסטינים במסלול בו הוא עובר.

אלימות הצועדים מתועדת בצילומי וידיאו במצעדים מאז שנת 2010, והיא כוללת אלימות מילולית וקריאות המוניות של "מוות לערבים", "אידבח אל ערב", "מוות לשמאלנים", "ייבנה המקדש/ יישרף המסגד", "תקשיבו טוב יא ערבים/ אנחנו סולחות לא רוצים/ והפזמון הוא כבר מוכר/ שיישרף לכם הכפר", "מוחמד מת/ מוחמד מת", "נקום אחת משתי עיני מפלסטין/ ימח שמם", ועוד. ההסתה והגזענות גם מתבטאות בכיתובי חולצות, פליירים מחולקים, מדבקות המודבקות בכל מקום, ועוד.

בין התיעודים יש גם מדי שנה אלימות פיסית המתבטאת בין היתר ביריקות, דחיפות, זריקת חפצים, שימוש אלים בדגלים ועוד. הצועדים דופקים נמרצות ובחבטות על דלתות הבתים, וחנויות לא אחת מושחתות ברחוב (לרבות הכנסת דבק למנעולי החנויות, פגיעה בשלטים, מנורות, כתיבת כתובות נאצה).

להמשך קריאה: 

...המשך קריאה
ניירות עמדה
27.04.23

Related Topics