סיכום 2022 : מדיניות ישראל במזרח ירושלים

15/02/2023

ב-30 ביוני 2022 אושר פיזורה של הכנסת ונקבעו בחירות חדשות, חמישיות במספר תוך ארבע שנים, שהתקיימו ב-1 בנובמבר 2023. מעת פיזור הכנסת עברה ממשלת השינוי לתפקד כממשלת מעבר, ויאיר לפיד החליף את נפתלי בנט בראשות הממשלה.

ב-29 לדצמבר 2022 הושבעה הממשלה ה-37, שבראש סדר יומה קיבוע עליונות יהודית, פירוק הקולקטיב הפלסטיני והעלמת הנרטיב שלו, ואף סיפוח בפועל וצעדים פורמליים מעשיים להחלת משטר אפרטהייד. כל זאת תוך צמצום המרחב הדמוקרטי הישראלי והתקפה על שומרי הסף שלו.

אחת ההתפתחויות המדאיגות ביותר בשנת 2022 היא הגילויים הנוספים לגבי יישום הליך הסדר המקרקעין. הליך ההסדר שולב בהחלטת הממשלה 3790 להשקעה כלכלית חברתית במזרח ירושלים משנת 2018, והתקבל עוד מראשיתו בחשד גדול במזרח ירושלים. הגילויים הנוספים שחשפה עיר עמים במהלך שנה זו מעידים על מגמה ברורה של ניצול הליך ההסדר על ידי ישראל ככלי ל"שוד קרקעות", תוך הפעלתו הנרחבת של חוק נכסי נפקדים במזרח ירושלים.  

בשנת 2022 בה כיהנה עדיין "ממשלת השינוי" חלה החרפה משמעותית בקידום התנחלויות, והתבצעו הריסות בתים ופעולות נישול במזרח ירושלים בהיקף גבוה. ארבע קהילות מזרח ירושלמיות מצויות בסכנת גירוש, מוסיפה האפליה הקשה בתכנון במזרח ירושלים, לרבות הצעתו של נוהל חדש מאת משרד המשפטים שיהפוך את הוצאת היתרי הבניה על ידי פלסטינים במזרח ירושלים לכמעט בלתי אפשרית. ניכרת הגברה בפעילותו של האפוטרופוס לנכסי נפקדים במזרח ירושלים, ביוזמה ובדחיפה של גורמי ימין קיצוניים. חלה גם החרפה משמעותית נוספת בשחיקת הסטטוס קוו בהר הבית/חרם א-שריף. הדרדרות זו ניכרה כבר בחודש הרמדאן שהצטלב עם חג הפסח ובסמוך ליום ירושלים. היא המשיכה בחגי תשרי, אז ניתן ביטוי פומבי ור...המשך קריאה

ניירות עמדה
15.02.23

Related Topics