50 שנה לסיפוח: מדיניות ישראל בירושלים - מתכניות לשינוי גבולות ועד ניסיונות לפירוק ירושלים הפלסטינית

06/02/2018

סיכום 2017: מדיניות ישראל בירושלים: מתכניות לשינוי גבולות
ועד ניסיונות לפירוק ירושלים הפלסטינית

ינואר 2018

במהלך 2017 הגבירה ממשלת ישראל מאוד את פעולת המלקחיים שמטרתה לקבע את מעמדה של העיר כבירתה הבלעדית של ישראל, תוך פירוקה את ירושלים הפלסטינית. פעילות המלקחיים מתנהלת מחד בגבולות החיצוניים של ירושלים ומאידך בפעולות בוטות בלב ירושלים המזרחית, בעיר העתיקה ובסביבותיה. ישראל פועלת באופן אינטנסיבי לשינוי גבולותיה של ירושלים, באמצעות חקיקה, ביצירת מובלעות פלסטיניות בשוליה, בהמשך הבניה בשכונות/ההתנחלויות הישראליות ושל תשתית כבישים בין ירושלים לבין ההתנחלויות שסביבה שתופרים בפועל את "ירושלים רבתי". במקביל, פועלת ישראל גם בתוך ליבתה של ירושלים המזרחית, בעיר העתיקה ובסביבותיה. פעילות זו ניכרת במספר חסר תקדים של יוזמות תיירות התנחלותית בלב שכונות פלסטיניות, בקידום פינויים ועקירת משפחות פלסטיניות מהאזור, בהריסות בתים בכל חלקי ירושלים המזרחית, בשחיקת הסטטוס קוו בהר הבית/ חרם א-שריף, בפעולות משטור הנעטפות באצטלת "משילות" ובניסיונות גוברים לדחוק את הנרטיב הפלסטיני בירושלים. 
צעדים אלו מבטאים החרפה ניכרת של המדיניות הישראלית בירושלים, כאשר חלקים גדולים מהאופוזיציה בישראל לא רק שאינם פועלים נגד מדיניות הממשלה אלא אף מעניקים לה רוח גבית בדמות תכניות חד צדדיות של המחנה הציוני להפרדת שכונות פלסטיניות בירושלים שיביאו לפירורה והחלשתה.
מדיניות זו של ישראל קיבלה גם חיזוק בהצהרת טראמפ ב-6 בדצמבר 2017, על פיה ארה"ב מכירה בירושלים כבירתה של מדינת ישראל. עוד הודיע טראמפ במסגרת הצהרה זו כי הורה לעשות את הדרוש לצורך העברתה של השגרירות האמריקאית בישראל לירושלים[1]. לדברי טראמפ "ירושלים היא הבירה של ישראל. זו לא רק הכרה במציאות, אלא הכרחי". טראמפ אף הוסיף כי "החלטות סופיות על קביעת הגבולות ייקבעו בין הצדדים", וקרא לשמירת הסטטוס קוו כולל במסגד אל-אקצא. בסיום נאומו חתם טראמפ שוב על צו נשיאותי הדוחה בחצי שנה נוספת את העברתה של השגרירות.
הצהרה זו התקבלה בשמחה על ידי ממשלת ישראל, במקביל לביקורת במזרח התיכון ובמרבית מדינות העולם. ברשות הפלסטינית הגיבו להכרזה בביטול פגישות עם גורמים אמריקאים רמי דרג ובהצהרה שארצות הברית אינה יכולה לשמש עוד מתווכת...המשך קריאה