מפת הדרכים של בוז'י/ אורי ארליך

בחודשים האחרונים צצות להן כמו פטריות הזיה אחרי פיגוע, אינספור תכניות הפרדה חד צדדיות בירושלים. הקיפאון המדיני, וגל האלימות שהחל מירושלים הוביל את המערכת הפוליטית והפוליטיקאים להתנהל כמו חבורה של טוקביקיסטים.
לראש הממשלה ששקל לשלול תושבות ממאה אלף פלסטינים הגרים מעבר לגדר ההפרדה, הצטרף השבוע יו"ר האופוזיציה המבקש לבנות גדר מסביב לכל השכונות הפלסטיניות בירושלים: "אני רוצה להיפרד מכמה שיותר פלסטינים כמה שיותר מהר", אמר והוסיף: "נאחד מחדש את ירושלים האמיתית בלי מאות אלפי פלסטינים שיהיו בצד השני של החומה".
אז מעבר לאובדן הדרך, התכניות האלו מעידות כמה הפוליטיקאים אפילו לא מכירים את ירושלים.

נדגיש כי אנחנו עודנו מאמינים בפתרון שתי המדינות, ומבינים שהדבר כרוך בהסדר מדיני בירושלים, אבל בוז'י, הצהרת שכרגע פתרון זה לא אפשרי, אז אם אתה כבר רוצה לדבר ימנית, בוא נשאל אותך באותה השפה:

בוא ניקח לדוגמה את פסגת זאב - שכונה שבה מתגוררים עשרות אלפי ישראלים (ויכולה להיות עיר בפני עצמה), אם תסתכל במפה הזו (ותודה ליוזמת ז'נבה...) השכונה מוקפת בשכונות פלסטיניות מצפונה, מערבה ודרומה – לפי החזון שלך, איך זה יעבוד? הרי לדעתך הפלסטינים אינם פרטנר, ואפילו הזהרת מפני אינתיפאדה ברוח דאעש, אז מה זה אומר? שכל בוקר תיערך פתיחת ציר לשכונה? ועוד שאלה, איך בדיוק יגיעו הישראלים לאזור התעשייה עטרות (בין ביר נבאלה לא-ראם במרכז המפה בצפון), בנגמ"שים?

ואם אתה רוצה עוד גדר, אז נזכיר שעשור מאז היא קמה, את הישגיה בירושלים כבר ניתן לראות: השכונות הירושלמיות שמעבר לה הפכו לגטאות מוזנחים שהמשטרה מדירה מהן את רגליה ותושביהן מופקרים לגורלם, בעוד שהפלסטינים שנשארו בתוך הגדר נותקו מהגדה המערבית והתערו במערב העיר, אז גם נחשפו לפערים הגדולים בכל פרמטר בין שני חלקי העיר, עובדה שהעמיקה את הניכור.

ירושלים היא לא מעבדה, תושביה היהודים והפלסטינים חיים בה יחדיו ושומרים על איזון רגיש – אנא, אל תזרקו הצהרות פופוליסטיות על גבינו. כפי שהיטיב לומר מזכיר הפתח בעיר אחרי שפורסמה תכניתו של רמון: " אם זה מה שהשמאל מציע, אין תקווה".

בלוג

Related Topics